Pasja i profesjonalizm to idealne dwa słowa, które cechują Szkółkę Polskie Korzenie prowadzoną przez Panią Agnieszkę i Pana Michała Kałuzińskich w Boczkach w województwie łódzkim.

Szkółka prócz niezliczonej ilości różnych odmian roślin liściastych i iglastych ma również do zaoferowania odmiany własne.

Dzięki uprzejmości Państwa Kałuzińskich dziś prezentujemy 3 odmiany:

1. Chamaecyparis nootkatensis ‚Gloria Polonica’PBR– Cyprysik nutkajski ‚Gloria Polonica’

Polska odmiana wyselekcjonowana przez Pana Michała Kałuzińskiego w roku 1997 z Chamaecyparis nootkatensis Pendula. Decyzją Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych z dnia 6 lutego 2006 roku wpisana do księgi ochrony wyłącznego prawa pod numerem O 2097. Decyzją Community Plant Variety Office numer 19124 z dnia 22 stycznia 2007 roku  odmiana ta uzyskała wyłączne prawo do ochrony we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Chamaecyparis nootkatensis Gloria Polonica wyróżniona została w roku 2008 brązowym medalem na Międzynarodowych Targach Szkółkarskich „Plantarium” w Holandii.

Jest to jedno z najpiękniejszych drzew iglastych ze względu na swój malowniczy pokrój. Odmiana jest bardzo atrakcyjna z powodu równomiernie rozłożonych kremowobiałych łusek wyglądających bardzo dekoracyjnie na zielonym tle. Dodatkowym atutem są mocno przewieszające się gałęzie oraz smukły, płaczący wygląd. Pędy boczne łukowato odstają od pnia, a z nich swobodnie zwieszają się kurtyny płaskich rozgałęzień, kołyszące się na wietrze. Po 10 latach osiąga 2,5 m wysokości, dorasta nawet do 15 m. Roślina jest mało wymagająca, preferuje stanowiska słoneczne. Polecana do nasadzeń pojedynczych w ogrodach przydomowych i parkach. Najładniej prezentuje się jako soliter na dużym, wypielęgnowanym  trawniku.
 
2. Picea glauca ‚Dendrofarma Gold’ PBR – Świerk biały ‚Dendrofarma Gold’ PBR
 
Polska odmiana wyselekcjonowana przez Pana Michała Kałuzińskiego w roku 2000 z Picea glauca Alberta Globe. Decyzją Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych z dnia 21 lutego 2005 roku wpisana do księgi ochrony wyłącznego prawa pod numerem O 2076. Picea glauca Dendrofarma Gold wyróżniona została w roku 2006 brązowym medalem na Międzynarodowej Wystawie Roślin i Ogrodów „Zieleń to życie”.

Ten powoli rosnący krzew zasługuje na szczególną uwagę, gdyż praktycznie zawsze formuje się w idealną kulę, a wiosenny przyrost przybiera kolor intensywnie żółty. Igły są bardzo drobne i delikatne, momentami przybierają kolor złoty, co odzwierciedla nazwa. Aż do czerwca przyrosty stopniowo zielenieją. Po 15 latach osiąga około 0,5 metra średnicy. Krzew powinien być sadzony na stanowiskach słonecznych, wymaga gleb umiarkowanie wilgotnych, lekko kwaśnych i żyznych. Doskonale wygląda zaszczepiony na pniu. Polecany do każdego małego ogrodu, na skalniaki, szpalery obwódkowe i do dużych donic. W polskich warunkach całkowicie odporny na mróz.
 
3. Leucothoe fontanesiana ‚Makijaż’ PBR – Kiścień wawrzynowy ‚Makijaż’ PBR
 

Polska odmiana wyselekcjonowana przez Pana Michała Kałuzińskiego w roku 2002 z Leucothoe fontanesiana Rainbow. Decyzją Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych z dnia 5 lutego 2007 roku wpisana do księgi ochrony wyłącznego prawa pod numerem O 2138. Decyzją numer 30742 Community Plant Variety Office z dnia 5 września 2011 roku odmiana ta uzyskała wyłączne prawo do ochrony we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Leucothoe fontanesiana Makijaż wyróżniony został w roku 2006 złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Roślin i Ogrodów „Zieleń to życie”, oraz w roku 2008 brązowym medalem na Międzynarodowych Targach Szkółkarskich „Plantarium” w Holandii. 

Odmiana zasługuje na szczególną uwagę. Jest to bowiem zimozielony, niski, dobrze zagęszczający się krzew o wielobarwnych, marmurkowato – pstrych, lancetowatych liściach, utrzymujących przebarwienie przez cały rok. Wiosną przebarwienia mają kolor kremowo – pomarańczowy, latem pojawia się barwa czerwono – różowa, a jesienią przeważają odcienie bordo. Kwiaty pojawiają się w maju, są białe, drobne, dzwoneczkowate, zebrane w grona. Krzew ten jest doskonały do nasadzeń pojedynczych, jak i w połączeniu z wrzosami, azaliami, różanecznikami, a również niskimi bylinami. Stanowi doskonały akcent kolorystyczny w ogrodzie. Wymaga gleb lekkich i kwaśnych, oraz słonecznego, najlepiej osłoniętego stanowiska, nie wymaga cięcia. Podobnie jak inne rośliny wrzosowate kiścień wykształca płytki i silnie rozgałęziony system korzeniowy. Po 10 latach dorasta do 50 cm wysokości i około 80 cm szerokości. Cechuje go dobra mrozoodporność.

 

Po opisane wyżej odmiany zapraszamy do Szkółki Polskie Korzenie

Leave a Reply